درباره نشریه

درباره مجله

   مجله «پژوهش‌های زیرساخت‌های عمرانی» دوفصلنامه علمی و پژوهشی در رشته عمران است که مقاله‌های علمی پژوهشی، مروری و کوتاه به زبان فارسی به همراه چکیده انگلیسی مبسوط در حوزه‌های حمل و نقل و راه و ترابری،  ژئوتکنیک، مدیریت پروژه و ساخت و مهندسی سازه و زلزله منتشر می‌کند. نخستین شماره این مجله در شهریور 1393 منتشر شد و  از سوی کمیسیون بررسی نشریات علمی کشور موفق به اخذ درجه علمی-پژوهشی شد. در حال حاضر این مجله علمی–پژوهشی تحت مدیر مسئولی جناب آقای دکتر علی‌محمد رجبی و سردبیری جناب آقای دکتر علی قنبری منتشر می‌شود. امید آنکه این مجله علمی همچنان با دسترس‌پذیری گزارش‌های علمی، شیوه و زندگی جامعه را بهبود بخشد. مجوز انتشار این نشریه علمی در سال 1393 بر اساس مصوبه شماره 1299/93 مورخ 26/1/1393 وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تحت عنوان «پژوهش‌های عمران و محیط زیست» صادر شد. در ادامه این نشریه در سال 1399 به «پژوهش‌های زیرساخت های عمرانی» با مجوز شماره 24163 وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تغییر نام داده شد.

   مجله علمی گروه مهندسی عمران دانشگاه قم با عنوان مجله «پژوهش‌های زیرساخت‌های عمرانی»  افتخار دارد دستاوردهای علمی-پژوهشی محققان کشور را به نحو شایسته‌ای در اختیار پژوهشگران و  متخصصان فعال در زمینه های مرتبط با زیرساخت های عمرانی قرار دهد. این نشریه سعی دارد زمینه‌ای را برای مجموعه گسترده‌ای از مطالعات علمی و فنی فراهم کند تا نیازهای در حال تحول در حوزه زیرساخت‌های مهندسی عمران را منعکس نماید. تمامی مقالات ارسال شده به مجله «پژوهش‌های زیرساخت‌های عمرانی» پس از بررسی اولیه و طی کردن فرایند داوری تخصصی توسط حداقل دو داور به صورت محرمانه و دو سو ناشناس، و پذیرش نهایی منتشر خواهند شد. مقالات ارسالی پس از بررسی کامل توسط داوران و تأیید اعضای هیئت تحریریه منتشر خواهد شد. از نویسندگان و پژوهشگران محترم خواهشمند مقالات خود را بر اساس راهنمای نویسنگان مجله تنظیم فرمایند و مقاله را از طریق سامانه مجله ارسال نمایند و تا حد امکان از مراجعه حضوری یا تماس تلفنی با دفتر مجله خودداری شود. تمامی مکاتبات با نویسندگان و داوران از طریق وبگاه و سامانه مجله انجام می شود.

 

ویژگی‌های برجسته مجله

- به نامه‌های نویسندگان ظرف 48 ساعت پاسخ داده می‌شود.

- هیئت تحریریه معروف دارد.

- مجله داوری تخصصی و همترازخوانی به صورت دوسو ناشناس و گمنام می‌شود.

- مقاله‌های پذیرفته شده خیلی زود به صورت دسترسی آزاد منتشر می‌شوند.

- نویسنده ظرف 2-3 ماه از ارسال مقاله، اعلان پذیرش یا رد آن را دریافت می‌کند.

- کلیه نویسندگان نسخه‌ای از گواهی و نامه پذیرش مقاله را دریافت می‌کنند.

- مجله از شمار خوانندگان خیلی خوبی برخوردار است و جزو مجله‌های طراز اول حوزه خود است.

- مجله در پایگاه‌های اطلاعاتی ملی و بین‌المللی نمایه‌سازی می‌شود.

- کلیه مقاله‌های پذیرفته شده در قالب پی.دی.اف. قابل مشاهده، بارگیری و چاپ هستند.

- مجله از ضریب استنادی و ضریب تأثیر پژوهشی خوبی در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) برخوردار است.

- مجله پشتوانه سازمانی و آرشیو کامل مقاله‌‌ها را دارد.

 

اطلاعات کتابشناختی مجله

عنوان فارسی مجله

پژوهش‌های زیرساخت‌های عمرانی

عنوان انگلیسی مجله

 Civil Infrastructure Researches 

عنوان تحت‌اللفظی مجله

Pizhūhish/hā-yi zīrsākht/hā-yi ̒umrānī

شاپا (ISSN)

شاپا الکترونیکی: 2783140X

شماره OCLC

1403952278

حوزه موضوعی مجله

فنی مهندسی –عمران.

دامنه و زمینه موضوعی مجله

- اتوماسیون و رباتیک در زیرساخت‌های عمرانی.

- ارزیابی اثرات زیست‌محیطی.

- حمل و نقل.

- ژئوتکنیک.

- ساخت‌وساز مسکن.

- صنعت ساخت‌وساز.

- بازسازی، تعمیر و نگهداری.

- آزمایشات غیرمخرب.

- بهینه‌سازی.

- تجزیه و تحلیل شکست.

- تست‌های میدانی.

- حمل و نقل.

- روش‌های محاسباتی و تجربی.

- ژئوتکنیک.

- ساخت‌وساز مسکن.

- ساخت‌وساز و مدیریت ارزش.

- سیستم‌های توسعه پایدار زیرساخت‌های عمرانی.

- سیستم‌های هوشمند زیرساخت‌های عمرانی.

- صنعت ساخت‌وساز.

- طراحی ساختمان.

- طراحی سازه.

- طراحی و ساخت.

- فناوری اطلاعات در زیرساخت های عمرانی.

- قابلیت اطمینان و مدیریت ریسک.

- کنترل پروژه و ابزار دقیق.

- مدل‌سازی ریاضی

- مصالح ساختمانی.

- منابع آب و محیط زیست.

- مهندسی راه.

- مهندسی ساخت‌وساز.

- مهندسی سازه.

- مهندسی عمران.

- نظارت و ارزیابی.

زبان

فارسی (به همراه چکیده مبسوط و منابع به انگلیسی برای هر مقاله)

سال شروع انتشار

1393، سال 1، شماره 1 -

فاصله انتشار

دوفصلنامه

مدیر مسئول

دکتر علی‌محمد رجبی

سردبیر

دکتر علی قنبری

 سردبیر همکار

سید روح‌اله حسینی واعظ

محل انتشار

ایران، قم

صاحب امتیاز

دانشگاه قم

ناشر

دانشگاه قم

انجمن علمی حامی

 --  

وضعیت انتشار

فعال

نوع داوری

دوسو ناشناس، گمنام و محرمانه برای نویسنده و داور

میانگین بازه زمانی بررسی اولیه مقالات دریافتی

حداقل 10 روز

مدت زمان داوری

24 هفته؛ حداقل دو داور

درصد پذیرش مقالات

31 درصد

شیوه استناددهی

شیوه‌نامه استنادی ونکوور

شناساگر نویسنده (ORCID)

 الزامی و اجباری

نوع ماده

پیایند (ادواری)

توصیف مجله

مجله «پژوهش‌های زیرساخت‌های عمرانی» مقاله‌های علمی، پژوهشی و مروری در حوزه‌های حمل و نقل و راه و ترابری،  ژئوتکنیک، مدیریت پروژه و ساخت و مهندسی سازه و زلزله، به زبان فارسی به همراه چکیده انگلیسی مبسوط منتشر می‌کند. این مجله محفلی و محملی ارتباطی برای بحث و تبادل نظر علمی است.

نوع دسترسی

دسترسی آزاد، عمومی

سیاست دسترسی آزاد

  مجله تعریف دواج در خصوص نشریه دسترسی آزاد را می‌پذیرد.

نوع مجوز انتشار

  مجوز کرییتیو کامنز (CC BY)

بیانیه دسترسی آزاد

 دانشگاه قم به عنوان ناشر مجله «پژوهش‌های زیرساخت‌های عمرانی»، بیانیه دسترسی آزاد بوداپست را به طور کامل می‌پذیرد و از آن پیروی می‌کند. این مجله، یک نشریه ادواری کاملاً دسترسی آزاد است. به این معنا که تمامی مقاله‌ها پس از پذیرش (به صورت زودآیند) و پس از چاپ (به صورت دسترسی آزاد و رایگان) بلافاصله از طریق اینترنت در دسترس همه کاربران قرار می‌گیرد. استفاده، توزیع و به‌اشتراک‌گذاری مقاله در هر رسانه، شبکه و وبگاهی مجاز است، مشروط بر اینکه به نویسنده و مجله به درستی استناد و ارجاع داده شود. مزایای دسترسی آزاد برای نویسندگان عبارتند از:

- حفظ حق‌مؤلف توسط نویسندگان مقاله؛

- دسترسی رایگان و آزاد برای کلیه خوانندگان و کاربران در سراسر جهان؛

- افزایش دسترس‌پذیری، رؤیت‌پذیری، مشاهده‌پذیری و خوانایی مقاله‌ها؛

- افزایش استناد به مقاله‌ها؛

- فقدان محدودیت مکانی برای دسترسی؛ و

- انتشار سریع و به‌موقع.

سیاست مقابله با سرقت ادبی

 متن فارسی مقالات ارسالی به مجله «پژوهش‌های زیرساخت‌های عمرانی» با استفاده از نرم‌افزارهای همانندجو ایرانداک (https://tik.irandoc.ac.ir) و سمیم‌نور (www.samimnoor.ir) و چکیده انگلیسی مقالات به وسیله نرم‌افزار تشخیص سرقت ادبی iThenticate (www.ithenticate.com) و Grammarly (www.grammarly.com) چک می‌شوند. در صورت تشخیص سرقت ادبی در متن فارسی یا چکیده انگلیسی، بلافاصله دفتر مجله مقاله دریافتی را رد کرده و نام نویسندگان را برای مدت پنج سال در لیست سیاه قرار می‌دهد. بنابراین، به همه نویسندگان پیشنهاد می‌شود که قبل از ارسال مقاله خود، متن کامل آن را با استفاده از نرم‌افزارهای تشخیص سرقت ادبی چک کنند.

   سرقت علمی شامل اقتباس از افکار و الفاظ نویسندگان دیگر، تناظر یک به یک در بیان اندیشه‌ها و شباهت‌های ساختاری در نوشتار یا انتساب ایده‌ها و کلمات دیگران به خود بدون ارجاع مناسب است. در مواردی که مطالب با جمله‌بندی نویسنده دیگری آورده می‌شود، لازم است مطلب نقل شده داخل گیومه آورده شود و شماره صفحه مشخص شود. دفتر مجله مقالات دریافتی را که مرتکب سرقت ادبی یا خودسرقت ادبی شده باشند، به محض اطلاع فوراً رد می‌کند. در طول روند پذیرش مقاله، هرگاه مشخص شود که مقاله‌ای قوانین سرقت ادبی، حق‌مؤلف یا اخلاق نشر را رعایت نکرده است، رد می‌شود (قبل از پذیرش برای انتشار) و در صورت انتشار به دلیل سرقت ادبی «سلب اعتبار» می‌شود.

سیاست سلب اعتبار

اعتبار مقاله زمانی ممکن است سلب شود که یافته‌های آن به دلیل سوء‌رفتار پژوهشی یا اشتباه علمی دیگر قابل اعتماد تلقی نشود، آثار منتشر شده قبلی را سرقت ادبی کرده باشد، یا مشخص شود که دستورالعمل‌های اخلاق نشر را نقض کرده است. هنگامی که اصالت و یکپارچگی کار منتشر شده به دلیل اشتباهات در انجام، تجزیه و تحلیل و یا گزارش تحقیق به طور قابل ملاحظه‌ای تضعیف یا خدشه‌دار شده باشد، ممکن است یک مقاله سلب اعتبار شود. نقض اصول اخلاقی در انتشار یا تحقیق نیز ممکن است منجر به سلب اعتبار مطالعه شود. مقاله اصلی به عنوان «سلب اعتبار» علامت‌گذاری می‌شود، اما یک نسخه پی‌دی‌اف آن در دسترس خوانندگان باقی می‌ماند، و بیانیه سلب اعتبار به صورت دو طرفه به مقاله منتشر شده اصلی پیوند داده می‌شود. اظهارات سلب اعتبار معمولاً شامل بیانیه‌ای از موافقت یا مخالفت نویسندگان است.

نوع انتشار (هزینه‌های داوری و هزینه‌های چاپ و انتشار)

نوع انتشار: دسترسی آزاد، رایگان.

هزینه داوری مقاله: ندارد.

هزینه پذیرش نهایی و انتشار: بعد از پذیرش نهایی مقاله بایستی مبلغ 600 هزار تومان جهت هزینه‌های چاپ واریز شود؛ و در سامانه مجله بارگذاری نماید.

مالک حق‌مؤلف / دارنده حق‌مؤلف

نویسندگان دارندۀ حق‌مؤلف مقالۀ خود بدون محدودیت هستند. نویسنده کنترل کاملی بر اثر علمی خود دارد (به عنوان مثال، حق استفاده مجدد، توزیع، انتشار مجدد و غیره را حفظ می‌کند).

منبع درآمد مجله

پشتیبانی سازمان مادر، کمک‌های مالی خیریه

کوپ

 مجله «پژوهش‌های زیرساخت‌های عمرانی» با احترام به قوانین اخلاق در نشریات، تابع قوانین کمیتۀ اخلاق در انتشار (COPE) است و از آیین‌نامۀ اجرایی قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در آثار علمی پیروی می‌نماید.

رضایت آگاهانه مشارکت‌کنندگان در پژوهش

 در مجله «پژوهش‌های زیرساخت‌های عمرانی»، کلیه مشارکت‌کنندگان در مطالعه و پژوهش موضوعات انسانی حق حفظ حریم خصوصی را دارند و پژوهشگران نباید بدون رضایت آگاهانه آن را نقض کنند. اطلاعات هویتی و شناسایی مشارکت‌کنندگان، مانند نام و نام خانوادگی، و غیره، نباید به صورت نوشتاری، عکس یا شجره‌نامه منتشر شود؛ مگر اینکه این اطلاعات برای مقاصد علمی ضروری باشد و مشارکت‌کنندگان (یا والدین یا سرپرست) رضایت آگاهانه کتبی برای انتشار را ارائه کرده باشند. رضایت‌نامه مشارکت‌کنندگان باید مطابق مقررات ملی یا قوانین محلی در دفتر مجله، در محل کار پژوهشگران یا در هر دو جا مکتوب، مضبوط و بایگانی شود.

رعایت اصول اخلاقی و رضایت آگاهانه

 پژوهشگر موظف است سلامتی و آسایش جسمانی و ذهنی شرکت‌کنندگان در پژوهش را حفظ نماید و نهایت مراقبت را به عمل آورد و اصول اخلاقی پژوهش را در این زمینه رعایت کند. رعایت موازین اخلاق پژوهش، گمنام ماندن و حفظ اسرار شرکت‌کنندگان در پژوهش از جمله مواردی است که بایستی به عنوان یک اصل در نظر گرفته شود. در این زمینه، بایستی کد حفاظت از آزمودنی‌های انسانی که برگرفته از بیانیه هلسینیکی است، مورد توجه قرار گرفته و لازم است تأییدیه کمیته اخلاق دانشگاه ضمیمه مقاله ارسالی باشد. در مواردی که مطالعه بر روی انسان صورت گرفته است باید از افراد بالغ و والدین یا سرپرست قانونی افراد نابالغ تحت مطالعه رضایت‏نامه آگاهانه تهیه شده باشد.

نشانی مجله

دفتر مجله، پژوهش‌های زیرساخت‌های عمرانی دانشکده فنی مهندسی، دانشگاه قم، شهر قم، ایران.

تلفن دفتر مجله

 ۰۲۵۳۲۱۰۳۵۹۰

آدرس وبگاه مجله

http://cer.qom.ac.ir

رایانامه

 cer@qom.ac.ir

رایانامه پشتیبان

CivInfrastructRes@gmail.com